close
وب کم

وب کم که کوتاه شده عبارت “Web Camera” است به دوربینی گفته می‌شود که شما می‌توانید به کمک آن به برقراری ارتباط تصویری با کامپیوتر خود بپردازید. امروزه تمامی لپتاپ‌ها مجهز به وب کم داخلی هستند، اما کامپیوترهای خانگی به دلیل استفاده از مانیتور جداگانه فاقد وبکم هستند و در صورت نیاز باید تا جداگانه به تهیه وبکم برای کامپیوتر خود بپردازید.

تجهیزات وب کم

وب کم چیست

وب کم‌ها دارای قطعات اصلی و برخی قطعات جانبی برای ارائه قابلیت‌های بیشتر به کاربران هستند. یک وبکم عادی دارای دوربین، میکروفون و پایه نگهدارنده است و به کمک کابل USB به کامپیوتر و لپتاپ شما متصل می‌شود.

اما برخی از وب کم‌های حرفه‌ای مانند وبکم لاجیتک BRIO علاوه بر تجهیزات ذکر شده دارای میکروفون اضافی برای صدابرداری استریو و سنسور مادون قرمز برای استفاده از قابلیت تشخیص چهره Windows Hello برای باز کردن قفل کامپیوتر در ویندوز ۱۰ است.

همانطور که گفتیم اگر قصد شرکت در جلسات ویدئو کنفرانس را دارید باید تا برای کامپیوتر خانگی خود به تهیه یک وبکم مناسب بپردازید؛ اما اگر از لپتاپ استفاده می‌کنید به احتمال بالا دارای وبکم داخلی هستید. اما با توجه به این که این وبکم‌ها به علت لنز بسیار کوچک آن‌ها توانایی ارائه کیفیت تصویر بالایی را ندارد و شما می‌توانید تا برای افزایش کیفیت تصویر وب کم و صدای خود در تماس‌های تصویری به تهیه یک وب کم حرفه ای بپردازید.

ویژگی‌های وبکم مناسب

راهنمای خرید وب کم

اگر قصد تهیه وب کم مناسبی را برای خود دارید پیشنهاد می‌کنیم تا با مطالعه ادامه مطلب با قابلیت‌های وب کم آشنا شوید.

بسیاری از وب کم‌های رده پایین و متوسط قابلیت فیلمبرداری با کیفیت HD 720p را ارائه می‌دهند و این میزان با کیفیت فیلمبرداری وبکم داخلی لپتاپ‌ها یکسان است، آیا کیفیت تصویر آن‌ها یکسان است؟

خیر، وبکم های داخلی به دلیل نیاز به داشتن حجم کم باید تا لنزها و سنسورهای بسیار کوچکی داشته باشند و این سنسورها توانایی جذب نور بسیار کمی دارند. اما اگر وب کم اکسترنالی را تهیه کنید که با کیفیت HD فیلمبرداری می‌کند قطعاً این وبکم قابلیت ارائه کیفیت تصویر بسیار بالاتری را خواهد داشت.

در صورت امکان وبکمی را تهیه کنید که دارای قابلیت فیلمبرداری با کیفیت Full-HD 1080p باشد تا در آینده نزدیک نیاز به تهیه وب کم جدید برای ارتقا کیفیت تصویر خود نداشته باشید.

برای آشنایی با مدل‌های مختلف وب کم می‌‌توانید مطلب بهترین وب کم‌‌های ۲۰۲۰ را مطالعه نمایید.

میکروفون‌های لپتاپ‌ها هم به همین صورت هستند، برخی از لپتاپ‌های گران قیمت از میکروفون‌های با کیفیت استفاده می‌کنند؛ اما اکثر لپتاپ‌ها کیفیت مناسبی را به شما ارائه نخواهند داد. برای ارتقا کیفیت صدای خود در تماس‌ها می‌توانید تا وبکم با میکروفون‌های با کیفیت را تهیه کنید یا با تهیه یک هدست اداری مناسب این کار را انجام دهید.

برخی از هدست‌های اداری دارای قابلیت‌هایی مانند میکروفون نویز کنسلینگ نیز هستند که به کمک آن می‌‌توانید تا نویز اضافی موجود در محیط را حذف کنید. اما اگر در حال حاضر هدستس دارید که این قابلیت را ندارد می‌‌توانید تا با استفاده از نرم‌افزارهای حذف نویز این کار را انجام دهید.

برای مطالعه کامل‌تر درباره وب کم‌های موجود در بازار می‌توانید تا مطلب راهنمای خرید وب کم را مطالعه نمایید.

نظرات خود را ثبت کنید