close
کیفیت وب کم

رقابت بین فناوری‌ها در دنیای وب‌کم‌ها بسیار بی‌رحمانه است. هر روز شاهد ارتقاء کیفیت وب کم برندهای مختلف هستیم و شرکت‌ها به طور مداوم مدل های جدیدتری توسعه می‌دهند.

به عنوان مثال، اگر شما یک وب کم را که بیش از چندین سال از آن استفاده کرده‌اید، بررسی کنید احتمالاً متوجه خواهید که هنوز آن کاری که از آن انتظار انجامش را داشتید انجام می‌دهد ولی استانداردهای کیفیت وب کم تغییر یافته‌اند. ممکن است وقتی با دوستانتان چت کنید، وقتی برنامه های زنده افراد دیگر را تماشا می‌کنید و وقتی که بازی آنلاین می‌کنید، احساس حسادت نسبت به کیفیت وب کم دیگران پیدا کنید. البته، هر وب کم خارجی در مقایسه با آنچه که در لپ تاپ شما تعبیه شده برتری دارد، اما این بدان معنا نیست که در صورت استفاده از وب کم خارجی دیگر به کیفیت تصویر و فریم ریت وب کم دیگران حسودیتان نخواهد شد.

اگر تصمیم به ارتقاء کیفیت وب کم خود گرفته‌اید، مشخص کنید چه چیزی برایتان اهمیت دارد و روی آن تمرکز کنید. تمرکز شما می‌تواند بر تنظیم خودکار نور، دقت رنگ، شفافیت صدا یا هر چیز دیگری باشد، اما فراموش نکنید که یک فاکتور مهم را نیز در نظر بگیرید؛ آینده.

از C920 تا C922

بیایید یک ارتقاء کیفیت معمول را بررسی کنیم. بسیاری از افراد وب کم C920؛ محصول بسیار محبوب Logitech را دارند. این محصول با اینکه چندین سال پیش به بازار عرضه شده است، اخیراً توسط Wirecutter و CheatSheet به عنوان یکی از بهترین محصولات فناوری برای محیط کار معرفی شده است. کاربران Logitech C920 اگر به دنبال ارتقاء کیفیت وب کم خود باشند، گزینه منطقی آن‌ها در مرحله بعدی انتخاب وب کم Logitech C922 است.  این دو دستگاه از نظر ظاهری بسیار شبیه هم هستند، نصب هر دو محصول ساده و به صورت پلاگ اند پلی است و حتی پایه و گیره اتصال آن‌ها نیز مشابه است. از این رو این تغییر برای کاربران خیلی هم عجیب و غریب نخواهد بود.

برای رفع نگرانی کسانی که از تغییر می‌ترسند، باید گفت که دو محصول در کیفیت تصاویر نیز مشابه هم هستند. هر دو دستگاه از تصاویر با کیفیت Full HD 1080p پشتیبانی می‌کنند، اگر چه مدل جدیدتر همین کیفیت تصویر را با فریم ریت بالاتر در اختیار کاربر می‌گذارد که تأثیرگذاری بسیاری بر کیفیت پخش تصاویر زنده و بازی‌های آنلاین دارد.

با این اوصاف چرا باید نیاز به ارتقا داشته باشید؟ به خاطر این که C920 یک وب کم خوب است، اما C922 یک وب کم خوب است که به آرامی در حال تبدیل شدن به یک نوع هوشمندتر از دوربین و تقریباً یک کامپیوتر است.

وب‌کم‌هایی که برای پخش زنده و بازی ساخته شده‌اند

بزرگترین تفاوت بین دو مدل Logitech این است که مدل جدیدتر با مبنا قرار دادن بازی آنلاین و پخش زنده ویدئو طراحی شده است. این محصول از نسل جدید وب‌کم‌ها است. آن‌ها هوشمند هستند و پا را فراتر از زوم خودکار یا تنظیم خودکار نور گذاشته‌اند.

تا همین اواخر، یکی از رقبای اصلی Logitech در وب‌کم‌های نسل جدید، وب کم Razer Stargazer بود. در حال حاضر شاید بتوانید این وب کم را از بازار تهیه کنید ولی تولید آن متوقف شده است.Stargazer برای عملکردهایی مشابه C922 طراحی شده بود، البته قیمت آن کمی بیشتر بود.

هر دو دستگاه Logitech و Razer کاری فراتر از ارسال تصاویر از طریق اینترنت انجام می‌دهند. هر دو وب کم قادر به حذف و جایگزین کردن پس‌زمینه تصاویر هستند و هر دو آن‌ها با قابلیت تعامل با برنامه پخش زنده و ویرایش ویدئوی XSplit طراحی شده‌اند. وب کم Logitech با همکاری Personify در قالب یک نرم‌افزار قابلیت محو کردن یا جایگزینی پس‌زمینه در طول پخش زنده ویدئو را فراهم کرده است. ولی وب کم Razer با استفاده از سخت افزار Intel RealSen این کار را می‌کند و از این رو از طراحی بزرگ و چند لنزی استفاده می‌کند. Stargazer همچنین قابلیت تشخیص چهره را نیز دارد که این امکان را فراهم می‌کند که آن را با سیستم امنیتی جدید بیومتریک Windows Hello هماهنگ کنید.

C920 شما نمی‌تواند هیچ‌کدام از این کارها را انجام دهد.

با این حال، یک گام تکنولوژیکی بزرگتر در انتظار شماست که بهتر می‌تواند شما را برای آینده وب‌کم‌ها آماده می کند.

همزمان با ارتقاء کیفیت وب کم خود با تغییرات آینده نیز همسو شوید

تا همین اواخر، وب‌کم‌ها تنها لنزهای دوربین همراه با گیره بودند. تمام عملیات و ویژگی‌ها وابسته به نرم افزار بودند و توسط کامپیوتر میزبان انجام می‌شدند. وب‌کم‌های جدید دیگر این‌طور نیستند.

برای مثال وب کم لاجیتک BRIO یک نمونه کامل از این وب‌کم‌ها است. لاجیتک در حال حاضر ۷۳ درصد سهم بازار را در اختیار خود دارد و برای گسترش بازار خود فناوری‌های نوین را در محصولات خود جای داده و در این زمینه پیشرو است. برای مثال وب کم لاجیتک BRIO از تصاویر با کیفیت ۴K پشتیبانی می‌کند که هنوز در وب‌کم‌های دیگر دیده نمی‌شود ولی با خرید وب کمی مثل BRIO می‌توانید خود را نسبت به تغییرات آینده بیمه کنید. ممکن است با افزایش پهنای باند و سرعت اینترنت، ۴K به کیفیت ویدئوی رایج تبدیل شود؛ مثل وضعیتی که در حال حاضر HD دارد. همچنین وب کم BRIO به دلیل برخورداری از فناوری تشخیص چهره قابلیت هماهنگی با Windows Hello را دارد. به احتمال زیاد فناوری‌های امنیتی بیومتریک تا آخر دهه میلادی به استاندارد رایج تبدیل خواهند شد. (بررسی وب کم Logitech BRIO را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.)

برای کسانی می‌خواهند وب‌کمی انتخاب کنند که بیشترین همسویی با روندهای آینده فناوری را داشته باشد، وب کم GO محصول شرکت نروژی Huddly بهترین گزینه است. این وب کم در ابتدا به عنوان بخشی از کیت سخت افزار Google Hangouts Meet معرفی شد، اما در حال حاضر به صورت مستقل به فروش می‌رسد. GO برخی از امکانات یک وب کم هوشمند مانند تشخیص چهره و زوم اتوماتیک را دارد، اما همچنان می‌تواند ارتقاء بیابد. تولیدکنندگان این وب کم، برای آن حافظه‌ای با ظرفیت کافی در نظر گرفته‌اند تا زمانی که قابلیت‌های جدید را توسعه دادند، محصول نیز به طور خودکار ارتقا پیدا کند. در حال حاضر برنامه ارتقاء پیش روی Huddly شامل بیش از ۱۰۰ قابلیت است. در واقع این وب کم همسوی با خواسته‌های شما و جریان فناوری رشد می‌کند.

BRIO و GO با استانداردهای وب کم نسبتاً گرانقیمت هستند (وب کم GO قیمتی معادل ۵۰۰  دلار و BRIO  قیمتی معادل ۲۰۰ دلار دارد، در حالی که قیمت C922 کمتر از ۱۰۰ دلار است). اما اگر می‌خواهید یک جهش بزرگ داشته باشید و کیفیت وب کم خود را به گونه‌ای ارتقاء دهید که نسبت به تغییرات آینده بیمه باشید، به یک وب کم هوشمند مثل این دو وب کم گرانقیمت نیاز خواهید داشت. یک وب کم هوشمند می‌تواند فکر کند، همگام با پیشرفت فناوری تکامل پیدا می‌کند و هرگز نمی‌گذارد به کیفیت ویدئوی پخش زنده کسی حسودی کنید.

برچسب‌ها : کیفیت وبکموب کموب کم ریزروب کم لاجیتکوبکم

نظرات خود را ثبت کنید