close
اخبارپیشنهاد سردبیر

استریمینگ چیست و چه انواعی دارد و چه نوع محتوایی را می‌توان استریم کرد

استریمینگ چیست

استریمینگ به نوعی مصرف محتوا گفته می‌شود که در آن شما نیازی به دانلود کل محتوا برای استفاده از آن ندارید. آیا در حال گوش دادن به موسیقی از طریق یک وبسایت در حال گشت و گذار در دیگر صفحات سایت هستید؟ شما در حال حاضر در حال استریم هستید!

در گذشته برای استفاده از یک محتوا ابتدا می‌بایست تا به دانلود کامل آن می‌پرداختید و سپس می‌تاونستید تا از آن محتوا استفاده کنید؛ اما حالا با به وجود آمدن سرویس‌های استریمینگ موسیقی مانند Apple Music و Spotify و سرویس‌های استریمینگ فیلم مانند Netflix، HBO GO، Hulu و Disney+ استریم کردن محتوا به روش بیسار جذاب‌تری از مصرف محتوا  نسبت به روش قدیمی و کند دانلود آن‌ها تبدیل شده‌است.

اما استریمینگ چگونه کار می‌کند و آیا نکته منفی در استریم کردن محتوا نسبت به دانلود آن وجود دارد؟ با ما همراه باشید تا به توضیح کامل موضوع استریمینگ بپردازیم.

استریمینگ

استریمینگ چگونه کار می‌کند؟

استریمینگ به ما در کاهش دادن زمان دسترسی به محتوا و راحتی استفاده از آن کمک می‌کند، تنها کافی است تا دکمه پخش را کلیک کنید و محتوای شما شروع به پخش می‌کند. اما استریم کردن محتوا چگونه انجام می‌شود؟

استریم یک روش ارسال و دریافت محتوا با یک جریان ثابت است و به شما قابلیت جابه‌جایی در محتوا و درخواست بخش خاصی از محتوا را در هنگام ارسال فایل محتوا به شما می‌دهد. به عنوان مثال زمانی که قسمت ابتدایی فیلم یا موسیقی شما توسط کامپیوتر یا تلفن همراه شما دریافت شد محتوا شد دستگاه شما شروع به پخش آن می‌کند و درحالی که شما در حال استفاده از محتوای خود هستید ادامه آن نیز به دستگاه شما ارسال می‌شود.

تا زمانی که اتصال اینترنت شما برقرار باشد و از سرعت مناسب برخوردار باشد محتوای شما بدون مشکل، قطعی، کندی و کاهش کیفیت توسط دستگاه شما دریافت می‌شود و می‌توانید از تماشای محتوای استریم شده به دستگاه خود لذت ببرید.

برای این که ارائه دهنگان محتوا ویدئویی به استریمینگ آن‌ها بپردازند می‌بایست از رورهای قدرتمند یا پلتفرم‌های ابری استفاده کنند و شما به عنوان مصرف کننده محتوای ویدئویی استریم شده نیاز به اینترنتی با حداقل سرعت ۴Mbps (مگابیت بر ثانیه) خواهید داشت تا تجربه استریم خوبی را تجربه کنید.

به یاد داشته باشید که اگر قصد دارید تا به دریافت محتوای Full-HD یا ۴K Ultra-HD را دارید بهتر است تا سرعت اینترنت خود را تا جای ممکن بالا ببرید تا بتوانید این محتوا را با سرعتی بیشتر از پخش آن‌ها دریافت کنید.

تفاوت استریمینگ با دانلود چیست؟

توجه کنید که با توجه به این که در استریمینگ به دانلود محتوا می‌پردازید این روند با دانلود مستقیم محتوا تفاوت زیادی دارد. در دانلود مستقیم شما به ذخیره محتوا در حافظه داخلی دستگاه خود می‌پردازید و تنها به محتوای مورد نظر دسترسی خواهید داشت که دانلود آن به صورت کامل به پایان رسیده باشد.

اما در استریمینگ محتوا به صورت موقت دانلود می‌شود و پس از نمایش آن به شما از بین می‌رود. در این روش حجمی از حافظه داخلی شما اشغال نمی‌شود.

چه نوع محتوایی را می‌توان استریم کرد؟

امروزه انواع محتوایی که می‌توانید به استریم آن‌ها بپردازید یا آن‌ها را از طریق استریمینگ دریافت کنید بسیار است اما پر مصرف‌ترین انواع محتوای مصرفی از طریق استریمینگ موسیقی و فیلم هستند؛ اما امروزه افراد بسیاری به استریمینگ بازی‌های خود و حتی پخش زنده یک ایونت نیز می‌پردازند.

اسپاتیفای

موسیقی و دیگر انواع محتوای صوتی

استریمینگ محتوای صوتی به خصوص موسیقی و پادکست‌ها در سال‌های اخیر طرفدار بسیاری پیدا کرده‌است. استریمینگ موسیقی به شما این قابلیت را می‌دهد تا بلافاصله و بدون این که نیاز به دانلود موسیقی مورد نظر خود بپردازید به گوش دادن به آن بپردازید.

ارائه دهنگان خدکات استریمینگ موسیقی مانند Apple Music و Spotify علاوه بر موسیقی انتخابی و مورد نظر شما می‌توانند به پخش موسیقی با توجه با ژانر انتخابی و Mood انتخابی شما نیز بپردازند و این قابلیت می‌تواند شما را با هنرمندان دیگری که به تولید موسیقی مورد علاقه شما می‌پردازند که شما از آن‌ها بی‌خبر بودید نیز بپردازند.

پادکست‌ها قابلیت استریم و دانلود دارند و از سرویس‌هایی مانند iTunes و Stitcher قابل دسترسی‌اند.

یوتیوب

استریم ویدئو

اولین موفقیت بزرگ استفاده از محتوا از روش استریمینگ برای محتوای ویدئویی و با سرویس‌هایی مانند YouTube بوجود آمد، زیرا برای مشاهده ویدئوی مورد نظر نیازی به دانولد حجم زیادی از محتوا و ذخیره آن را برای استفاده از آن نداشتید و به جای آن محتوای ویدئویی به بسته‌های کم حجم محتوا تبدیل می‌شدند و با کدک‌هایی مانند H.264 و H.265 که همچنان استفاده می‌شوند برای شما ارسال می‌شدند.

سپس در دستگاه شما این بسته‌های محتوا باز می‌شدند و محتوای آن‌ها در دستگاه شما مورد نمایش قرار می‌گرفت.

با استفاده از این روش تا زمانی که شما در حال تماشای محتوای یکی از این بسته‌های محتوایی هستید بسته بعدی درحال دانلود و باز شدن توسط دستگاه شما است تا بعد از آماده شدن و تمام شدن محتوای فعلی و بدون ایجاد قطعی به شما نمایش داده شود.

استریمر

استریمینگ بازی

بسیاری از افراد امروزه به استریم بازی خود به صورت زنده می‌پردازند که طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. بدین معنی که شما مانند یک مسابقه ورزشی واقعی به تماشای رقابت یک نفر با دیگر بازیکنان در یک بازی آنلاین می‌پردازید.

برای این کار شما علاوه بر یک اینترنت قدرتمند نیاز به تجهیزات استریمینگ نیز دارید. می‌توانید با برخی از محبوب ترین تجهیزات استریم آشنا شوید.

استریمینگ

استریمینگ پخش زنده چگونه انجام می‌شود؟

استریم کردن پخش زنده نیز شبیه به استریم کردن دیگر انواع محتوا انجام می‌شود، با این تفاوت که این دسته از استریم‌ها برای نمایش یک اجرای زنده یا یک ایونت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که شما به تماشای استریمینگ یک پخش زنده می‌پردازید وارد یک وبسایت می‌شوید، از طریق وبسایت به یک مدیا سرور متصل می‌شوید که محتوا را برای شما با پروتوکل‌های RTP و RTSP ارسال می‌کند که حالت فشرده دارند تا حجم کمتر اما کیفیت بهتری داشته باشند.

پخش زنده رویدادها

این محتوا به صورت موقتی در دستگاه شما ذخیره می‌شوند و بعد از مصرف شدن آن‌ها توسط دستگاه پاک می‌شوند و با این کار حجمی در دستگاه شما اشغال نمی‌شود و تنها حجم اشغال شده توسط این محتوا قسمتی است که در حال تماشای آن هستید.

آیا استریمینگ معایبی دارد؟

با توجه به این که استریمینگ یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای مصرف محتواست برخی معایب احتمالی نیز ممکن است در استفاده از این روش وجود داشته باشد.

در ابتدا و مهم‌تر از همه اگر سرعت اینترنت یا پهنای باند کافی نداشته باشید استریم کردن محتوا ممکن است مقداری مشکل باشد، زیرا زمانی که در حال تماشای محتوای بک بسته اطلاعاتی هستید و بسته بعدی در حال آماده شدن است اگر سرعت اینترنت شما به میزانی نباشد که بتواند بسته بعدی را قبل از به پایا رسیدن بسته قبلی آماده کند در هنگام مشاهده محتوای خود با قطع شدن و Buffering محتوا بر خواهید خورد که تجربه مناسبی برای مصرف محتوا نیست.

البته با همه‌گیر شدن اینترنت ۵G و کاهش در میزان Latency آن این مشکلات نیز تا حد زیادی مرتفع خواهد شد.

همچنین با توجه به ارائه دهنده خدمات استریمینگ مورد نظر خود ممکن است تا کیفیت متفاوتی را نیز دریافت کنید.

تا زمانی که اتصال اینترنت قدرتمندی داشته باشید تجربه استریمینگ مناسبی را نیر تجربه خواهید کرد، اما با توجه به این که هیچ ارائه دهنده خدمات استریمینگی محتوای خود را تولید نمی‌کند ممکن است تا هزینه‌های شما را مقداری افزایش دهد.

نظرات خود را ثبت کنید