close
اخبار

امنیت وب کم – چگونه وبکم خود را ایمن کنیم

امنیت وب کم

وب کم ها یکی از تجهیزات اصلی اکثر تجهیزات الکترونیکی همراه مانند تلفن‌های همراه و لپتاپ‌ها به شما می‌روند و به این دلیل بسیاری از تولید کنندگان این تجهیزات برای امنیت کاربرانشان به ارتقا امنیت وب کم های خود پرداخته‌اند. به عنوان مثال اکثر لپتاپ‌های امروزی دارای چراغی کوچک در کنار وبکم خود هستند که با فعال شدن وبکم، چراغ نیز روشن می‌شود تا به شما اعلام کند که دوربین وبکم فعال است. اما همچنان روش‌هایی برای عبور از این سد امنیتی وجود دارد و به این دلیل قصد داریم تا شما را با نحوه ارتقا امنیت وب کم خود با چند روش ساده آشنا کنیم.

اهمیّت امنیت وب کم

روشن شدن وبکم بدون اطلاع کاربر می‌تواند باعث انتقال اطلاعات حساسی شود و به این دلیل می‌بایست تا از این اتفاق به هر روش جلوگیری کرد. همانطور که گفتیم بیشتر لپتاپ‌ها دارای چراغی برای کار وبکم هستند و اعلام می‌کنند که کار کردن دوربین وبکم به روشن بودن این چراغ وابسته است.

حتی شرکت اپل در سیستم‌عامل iOS نسخه ۱۴ خود به تعریف این چراغ به طور مجازی پرداخته است که روشن شدن آن به رنگ نارنجی به معنی فعال شدن میکروفون و روشن شدن به رنگ سبز به معنی فعال شدن میکروفون و دوربین است.

امنیت وب کم

حتی برخی از تجهیزات ویدئو کنفرانس مانند ویدئو کنفرانس لاجیتک RALLY در زمان خاموش شدن دوربین را به حالت پارک تعریف شده می‌برد که حتی با فعال شدن دوربین ویدئو کنفرانس و انتقال تصویر تنها تصویر خروجی آن از سطح پایه خود باشد.

لاجیتک RALLY

در ادامه را راهکارهای ارتقا امنیت وب کم می‌پردازیم.

پوشاندن وب کم

امنیت وب کم

یکی از ساده‌ترین و تأثیرگذار ترین روش‌ها پوشاندن سطح وب کم در مواقعی که در حال استفاده از آن نیستید است. این کار را به صورت بسیار ساده و با چسباندن یک برچسب کوچک یا یک تکه کاغذ بر روی وبکم قابل انجام است. تنها نکته این است که برخی از لپتاپ‌ها مانند لپتاپ‌های شرکت اپل دارای طراحی بسیار ریزی هستند و اگر پوشش شما برای پوشاندن سطح وبکم ضخامت زیادی باشد می‌تواند باعث شکستن پنل صفحه نمایش لپتاپ شود.

همچنین برخی از وب کم ها مانند وبکم لاجیتک C930e و وبکم لاجیتک C925e دارای کاور برای پوشاندن لنز دوربین هستند و اگر از یک وبکم اکسترنال برای حضور در ویدئو کنفرانس می‌پردازید می‌توانید با این وبکم‌ها امنیت خود را نیز تأمین کنید.

از بازکردن ایمیل دارای فایل از منابع ناشناس اجتناب کنید

امنیت وب کم

اگر ایمیلی از یک فرد ناشناس دریافت کردید که دارای فایلی درون آن بود از باز کردن آن فایل اجتناب کنید، زیرا این فایل می‌تواند یک Trojan باشد که به نصب یک بدافزار مربوط به امنیت وب کم در کامپیوتر شما که به کنترل وبکم بپردازد.

اگر هم ایمیل غیر منتطره‌ای از دوستان خود بدون توضیحات و با فایل دریافت کردید نیز ابتدا با آن‌ها تماس بگیرید و مطمئن شوید که آن‌ها این ایمیل را برای شما ارسال کرده‌اند و ایمیل از طرف آن‌ها برای شما ارسال نشده باشد.

وب کم خود را غیر فعال کنید

اگر از وب کم خود استفاده زیادی نمی‌کنید می‌‌توانید آن را غیر فعال کنید. ساده‌ترین روش برای غیر فعال کردن وب کم برای ارتقا امنیت وب کم غیر فعال کردن آن در تنظیمات Control Panel است. برای این کار تنها کافی است تا Device Manager که یکی از بخش‌های داخلی Control Panel است را در استارت ویندوز سرچ کنید و وارد آن شوید.

امنیت وب کم

در این بخش تمامی تجهیزات متصل به کامپیوتر را می‌‌توانید مشاهده و کنترل کنید. این تجهیزات دسته‌بندی‌های جداگانه‌ای دارند و وب کم‌ها در دسته‌بندی Cameras یا Imaging Devices قرار می‌گیرند.

امنیت وب کم

زمانی که دوربین یا وب کم خود را پیدا کردید بر روی آن راست کلیک کنید، دکمه Disable Device را کلیک کنید. در اینجا ویندوز از شما برای این کار تأییدیه Administrator می‌خواهد و سپس با Restart کردن کامپیوتر تغییرات شما عملی می‌شود.

امنیت وب کم

نظرات خود را ثبت کنید