close
اخبار

۳ نکته برای بهبود پرزنتیشن آنلاین و افزایش عملکرد در ارائه آنلاین

بهبود پرزنتیشن آنلاین

پرزنتیشن یکی از اجزا اساسی هر فعالیت اقتصادی در هر ابعاد و هر صنعتی است. چه استارتاپی باشید که نیاز به جذب سرمایه‌گذار داشته باشید و چه نیاز به ارائه برای یک پروپوزال برای همکاری با مجموعه جدیدی را دارید یک پرزنتیشن منظم و جذاب می‌تواند تأثیر بسیاری در نتیجه فعالیت‌هایتان داشته باشد و در این مطلب به ۳ نکته برای بهبود پرزنتیشن آنلاین می‌پردازیم.

امروزه به دلیل شرایط به وجود آمده توسط ویروس کرونا اکثر پرزنتیشن‌ها به صورت آنلاین و مجازی صورت می‌گیرد. این تغییر برای بسیاری از افراد تغییری مثبت است و برای بسیاری ارائه را به کاری مشکل تبدیل کرده‌است.

به عنوان مثال در یک پرزنتیشن که افراد به صورت فیزیکی حضور دارند ممکن است تا با یک جُک بتوانید فضا را عوض کنید و بلافاصله از حضار بازخورد بگیرید و توجهات را به سمت خود جلب کنید، اما این روش در یک پرزنتیشن آنلاین که همه میکروفون خود را میوت کرده‌اند و تأخیر ارتباطی وجود دارد ممکن نیست.

اما همچنان پرزنتیشن آنلاین در صورتی که به درستی برگزار شود می‌تواند به اندازه یک پرزنتیشن حضوری تأثیرگذار باشد. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا به ۳ نکته برای بهبود پرزنتیشن آنلاین آشنا شویم.

پلتفرم کاری خود را بشناسید

برخلاف پرزنتیشن‌های حضوری که در آن‌ها تجهیزات استاندارد و عادی مانند محیط ارائه، پرده نمایش، ریموت پرزنتر و دیگر تجهیزات وجود دارند، در پرزنتیشن آنلاین شما در یک پلتفرم ویدئو کنفرانس باید ارائه خود را برگزار کنید؛ پلتفرم‌های ویدئو کنفرانس امکانات بسیاری را به شما ارائه می‌دهند تا پرزنتیشن شما را تا جای ممکن شبیه به یک پرزنتیشن حضوری کنند و باید به خوبی با نحوه کار با این قابلیت‌ها آشنا باشید.

اگر به قابلیت‌های پلتفرم ویدئو کنفرانسی که استفاده می‌کنید مسلط باشید استرس کمتری در زمان پرزنتیشن خواهید داشت و بهتر می‌توانید تا اتفاقات حین ارائه خود را مدیریت و کنترل کنید.

در صورت امکان قبل از زمان ارائه خود، به صورت تستی و با شرایط واقعی پرزنتیشن را به صورت امتحانی برگزار کنید تا از اتفاقاتی که در حین ارائه خود برنامه‌ریزی کرده‌اید کنترلتان افزایش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی: مهارت های ارائه کنفرانس خود را بهبود دهید

به پرزتیشن آنلاین خود مسلط باشید

به محتوایی که می‌خواهید به دیگران ارائه دهید کاملاً مسلط باشید و فایل پاورپوینت خود را بهتر از حافظه کامپیوترتان حفظ باشید. در صورتی که ندانید بعد از چه متن و محتوایی قرار است راجع به چه موضوعی صحبت کنید این احساس به حضار منتقل می‌شود که شما نسبت به مطالبی که ارائه می‌دهید تسلطی ندارید.

خواندن مطالب پاورپوینت مانند یک ربات برای حضار حوصله بر خواهد بود و توجه آن‌ها را از شما دور خواهد کرد، تلاش کنید تا در فایل ارائه خود کمترین میزان نوشته و توضیحات را داشته باشید و خودتان توضیحات را به حضار ارائه دهید.

زمانی که شما نوشته‌های پرحجمی را در اسلایدهای ارائه خود قرار می‌دهید با باز کردن این اسلایدها حضار به صورت خود به خود و ناخودآگاه شروع به خواندن این متون می‌کنند و دیگر به شما توجهی نخواهند داشت به همین دلیل باید نوشته‌های اسلاید را کوتاه و تیتر وار قرار دهید و خودتان راجع به موضوعات توضیح دهید.

از تجهیزات با کیفیت استفاده کنید

این مورد بستگی به نوع پرزنتیشن آنلاین و مخاطبان شما دارد؛ اگر می‌خواهید برای همکارانتان ارائه‌ای داشته باشید، ارائه به کمک وب کم و میکروفون داخلی لپتاپ شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد هرچند به سادگی و با تهیه یک وب کم حرفه‌ای می‌توانید به ارتقاء کیفیت تصویر وب کم خود بپردازید. همچنین، برای بهبود کیفیت صدای خود می‌‌توانید از یک هندزفری با یک هدست اداری مناسب استفاده کنید.

اما در صورتی که قصد اجرای پرزنتیشن با مجموعه دیگری را دارید و می‌خواهید تا حرفه‌ای دیده شوید بهتر است از وب کمی با حداقل کیفیت HD و یک میکروفن با کیفیت مناسب برای اجرای پرزنتیشن خود استفاده کنید تا دیگران تصویر و صدای شما را با کیفیت بالایی دریافت کنند.

هرچقدر بهتر دیده و شنیده شوید راحت‌تر می‌توانید پیام خود را از پشت دوربین به مخاطبانتان منتقل کنید.

نظرات خود را ثبت کنید