close
ماوس عادی برای گیمینگ

ماوس‌های گیمینگ در مدل‌های متنوع از برندهای متفاوت و قیمت‌های مختلف قابل تهیه هستند؛ اما آیا برای بازی نیاز به ماوس گیمینگ دارید؟ آیا با ماوس عادی هم می‌توان بازی کرد یا حتما باید یک ماوس گیمینگ تهیه کنید؟

ماوس گیمینگ چیست؟

ماوس گیمینگ یکی از انواع ماوس است که قابلیت‌ها و امکانات آن بر بهبود عملکرد شما در بازی تمرکز دارد و یک تجهیزات تخصصی به شمار می‌آید.

داشتن سنسوری با رزولوشن بالا برای ردیابی دقیق حرکت دست شما و سرعت واکنش بالا به حرکت دست شما از قابلیت‌های اصلی یک ماوس گیمینگ به حساب می‌آید.

اما علاوه بر این می‌توان داشتن اتصال وایرلس (به شرط عدم داشتن لگ در اجرای دستورات)، داشتن دکمه‌های فراوان و قابل تنظیم و قابلیت تنظیم و تغییر میزان DPI سنسور ماوس و سرعت کارکرد آن را از قابلیت‌های دیگر یک ماوس گیمینگ شناخت.

بیشتر بخوانید: تفاوت ماوس گیمینگ و عادی

چرا در بازی از ماوس گیمینگ استفاده می‌شود؟

استفاده از یک ماوی گیمینگ با کیفیت و برند اصلی که امکانات واقعی به شما ارائه می‌دهد می‌تواند سرعت واکنش شما و دقت شما را در بازی‌های شوتر آنلاین و رقابتی افزایش دهد.

این کار تنها با وجود سنسورهایی با سرعت کار بالاتر و دقت بیشتر انجام نمی‌شود؛ بلکه با استفاده مناسب از دکمه‌های ماکرو و تنظیم دستورات چند دکمه‌های و پیچیده روی ماوس می‌توانید سرعت انجام کارهای مختلف خود را افزایش دهید.

به عنوان مثال فکر کنید که هر بار که می‌خواهید ریلود کنید نیازی نیست تا دکمه R کیبورد خود را بزنید و می‌توانید یکی از دکمه‌های ماوس را تنظیم کنید تا با کلیک آن این کار انجام شود.

به علاوه این که ماوس‌های گیمینگ اصلی با سرعت بالاتری نسبت به ماوس‌های عادی کار می‌کنند. بدین معنا که در اتصال خود به کامپیوتر تعداد باری که از وضعیت خود به کامپیوتر اطلاعات ارسال می‌کند بالاتر است و به سبب این ویژگی دستورات و کلیک‌های شما روی ماوس در زمان کمتری به کامپیوتر برای پردازش و اجرا شدن منتقل می‌شوند.

این ویژگی Polling Rate ماوس نام دارد که اخیرا توسط سازندگان ماوس‌های گیمینگ تبلیغات فراوانی درباره آن می‌شود، البته این قابلیت نیز مانند دیگر قابلیت‌ها تا حدی می‌تواند عملکرد شما را بهبود دهد و به این شکل نیست که هرچه Polling Rate ماوس بالاتر باشد، بهتر است.

بیشتر بخوانید: Polling Rate ماوس چیست | انواع ژانرهای بازی را بشناسید

آیا ماوس عادی برای بازی مناسب است؟

ماوس عادی برای گیمینگ

یک ماوس عادی هیچ یک از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که یک ماوس گیمینگ دارد را به شما ارائه نمی‌دهد، به همین دلیل هیچ یک از بهبودهایی که می‌تواند در عملکرد شما در بازی اتفاق بی‌افتد با یک ماوس عادی اتفاق نخواهد افتاد.

اما این به معنای آن نیست که نمی‌توانید با یک ماوس عادی بازی کنید. شما می‌توانید با یک ماوی عادی با کیفیت که به خودی خود عملکرد خوبی داشته باشد هم بدون مشکل بازی کنید؛ اما از رقبایتان در تجهیزاتی که از آن‌ها در بازی استفاده می‌کنید عقب خواهید افتاد.

اما همچنان اگر قصد بازی با یک ماوس عادی را دارید هم بهتر است تا چند نکته را راجع به ماوس خود بررسی کنید؛ چرا که با توجه به این که از یک ماوس عادی استفاده می‌کنید، تمرکز ماوس شما در عملکرد خود بر قابلیت‌های متفاوتی خواهد بود.

به عنوان مثال استفاده از یک ماوس سیمدار عادی برای بازی بهتر از یک ماوی وایرلس است. دلیل آن کمتر بودن Polling Rate ماوس‌های وایرلس عادی برای افزایش عمر باتری ماوس است که باعث ایجاد لگ و تاخیر از زمانی که شما دکمه‌ای را روی ماوس کلیک می‌کنید تا زمانی که اجرا شدن آن را در کامپیوتر می‌بینید می‌شود.

حتی ماوس‌های گیمینگ تا مدت طولانی تنها در مدل‌های سیمدار ارائه می‌شدند، به این دلیل که اتصال سیم سریع‌ترین حالت اتصال و انتقال اطلاعات در ماوس‌ها بود؛ اما امروزه با فناوری‌هایی مانند فناوری اتصال LIGHTSPEED از لاجیتک برای ماوس‌های گیمینگ خود، ماوس‌های گیمینگ وایرلسی وجود دارند که سرعت بالاتری از اتصال سیم دارند.

به همین دلیل اگر می‌خواهید تا با یک ماوس عادی بازی کنید، اما همچنان عملکرد قابل قبولی داشته باشید، بهتر است تا با یک ماوس سیمدار بازی کنید.

همچنین با توجه به این که ماوس سیمدار تهیه می‌کنید و نه وایرلس و بی سیم، قیمت ماوس مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم تا ماوس سیمدار خود را از یک برند اصلی مانند Logitech تهیه کنید. ماوس‌های برند اصلی از قطعات با کیفیت و با عملکرد مناسب استفاده می‌کنند و سنسورهای آن‌ها دارای دقت خوبی هستند که در حین بازی باعث آزار و اذیت شما با درست کار نکردن نخواهند شد.

همچنین عمر مفید طولانی‌تری خواهند داشت و ممکن است از این ماوس برای سالیان سال هم استفاده کنید.

آیا می‌توان با ماوس عادی بازی کرد؟

بله، امکان بازی با ماوس عادی وجود دارد، اما عملکرد و امکاناتی که به شما ارائه می‌دهد به اندازه یک ماوس گیمینگ نخواهد بود. پیشنهاد ما این است که از یک ماوس عادی سیمدار برای بازی استفاده کنید و نه وایرلس، چرا که لگ ورودی ماوس‌های عادی وایرلس برای بازی زیاد است.

پیشنهاد ما برای ماوس عادی برای گیمینگ از ماوس‌های برند لاجیتک مانند لاجیتک M90 است. این ماوس تقریبا هیچ قابلیتی ندارد، اما بدنه مستحکم و با کیفیت و سنسور اپتیکال با کیفیت با دقت ۱۰۰۰DPI دارد که در ردیابی خود بسیار دقیق است و با وجود اتصال سیمی، سرعت کار مناسبی برای بازی دارد.

ماوس‌های دیگر این برند مانند لاجیتک M105 نیز قابل تهیه هستند، اما به اقتضای بدنه رنگی و طرح دار قیمت آن مقداری بالاتر است.

پیشنهاد ما این است که برای بازی یک ماوس گیمینگ، حتی رده پایین و قیمت مناسب، اما از برندهای اصلی مانند Logitech G و Razer و Steelseries و… تهیه کنید. اما اگر نمی‌خواهید هزینه زیادی کنید، با یک ماوس عادی، بازهم از برند اصلی مانند Logitech و برندهای مشابه، می‌توانید بدون مشکل، اما بدون قابلیت‌های اضافه یک ماوس گیمینگ، بازی کنید.

نظرات خود را ثبت کنید