close
دورکاری

با پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی و افزایش استفاده از آن‌ها در چند سال اخیر، فرصت دورکاری بیش از پیش در دسترس است و در آینده‌ای نزدیک به روال عادی کار تبدیل خواهد شد.

ممکن است از افراد مختلف جملاتی مانند “من دورکارم!” یا “من در خانه کار می‌کنم” را شنیده باشید، اما این جملات دقیقاً به چه معنا هستند؟ در این مطلب می‌خواهیم تا با دورکاری، تجهیزات لازم برای آن و مزایای آن آشنا شویم.

 

دورکاری

دورکاری چیست؟

دورکاری سبکی از کار است که کار توسط افراد در خارج از فضاهای کاری عادی مانند دفاتر انجام می‌شود و بر این پایه است که می‌توان از هر مکانی کار خود را انجام داد.

می‌توانید به این شکل نیز آن را تصور کنید : به جای اینکه هرروز مسافتی را طی کرده تا به مکان مشخصی بروید، با دورکاری می‌توانید پروژه‌ها و کارهای خود را از هر مکانی انجام دهید و نیاز به فضای مشخص و تعیین شده‌ای ندارید. با این کار می‌توانید برنامه روزانه خود را با برنامه کاری خود ترکیب کنید و تلفیق بهتری از کار و زندگی شخصی خود داشته باشید.

 

دورکاری

افراد دورکار چگونه کار می‌کنند؟

افراد می‌توانند به روش‌های مختلفی به دورکاری بپردازند و روشی که انتخاب می‌کنند متناسب‌تر از کار در دفاتر کار سنتی است.

به عنوان مثال برخی از افراد دورکار اکثر هفته کاری خود را در دفاتر خانگی و یا کافه‌ها می‌گذرانند و زمانی در هفته را به دفتر کار خود می‌روند تا در جلسات شرکت کنند.

برخی نیز در دورکاری به مکان‌های عمومی مانند کافی‌نت‌ها و کتابخانه‌ها می‌روند و در آنجا به کار خود می‌پردازند. این گونه مراکز امکانات بهتری نسبت به امکانات خانگی افراد مانند اینترنت پرسرعت را در اختیار افراد قرار می‌دهند و از این جهت می‌توان گفت که این مکان‌ها درست در میان دفاتر سنتی کار و کار در خانه‌اند و دلیل آن وجود امکانات شبیه به دفتر کار، و در عین حال قابلیت کار از هر مکانی است.

همچنین به دلیل وجود این گونه مراکز در تمامی شهرها، کار مانعی برای سفر کارمندان نمی‌شود.

 

دورکاری

چرا افراد ترجیه به دورکاری دارند؟

حال که می‌دانید که دورکاری چیست و افراد چگونه به دورکاری می‌پردازند ممکن است تا از خود بپرسید که چرا افراد  دورکاری را به کار در دفاتر ترجیه می‌دهند و حتی اینکه چرا صاحبان این کسب و کارها این اجازه را به آن‌ها می‌دهند.

دورکاری مزایای زیادی برای کارکنان و کارفرمایان دارد در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای دورکاری برای کارمندان

  • برنامه هفتگی انعطاف پذیر

  • سلامتی بیشتر کارمندان

  • رضایت بیشتر نسبت به کار

کارمندان با کار از خانه می‌توانند برنامه‌ریزی هفتگی بهتری را برای خود داشته باشند. همچنین به این دلیل که زمان رفت و برگشت به محل‌ کار و خانه برای کارمندان از بین می‌رود، امکان تأخیر کارمندان از بین می‌رود و کارمندان زمان بیشتری در طول روز دارند و می‌توانند تا این زمان را به کار دیگری اختصاص دهند.

برای مطالعه کامل‌تر مزایای دورکاری برای کارکنان پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب مربوطه را مطالعه کنید.

با دورکاری در محل‌های غیر رسمی استرس کاری افراد کاهش پیدا می‌کند و بازدهی آن‌ها افزایش می‌یابد که این امر هم در انجام کارها نتیجه مثبتی را خواهد داشت، هم باعث افزایش سطح رضایت کارمندان از وضعیت فعلی کار خود می‌شود.

مزایای دورکاری برای کارفرمایان

  • عملکرد بهتر کارمندان

  • کاهش هزینه‌های دفتری

  • روابط بهتر کارمندان

برای مطالعه کامل‌تر مزایای دورکاری برای کارفرمایان پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب مزایای دورکاری برای کارفرمایان را مطالعه کنید.

 

دورکاری

برخی از باورهای غلط در رابطه با دورکاری

با توجه به آمار دورکاری در سال ۲۰۱۹ و رواج مشاغل دورکاری؛ همچنان برخی بر این باورند که معایب دورکاری از مزایای آن بیشتر اند و عقیده دارند که باید همچنان از دفاتر ار سنتی برای کار استفاده کرد. در ادامه به برخی از این عقاید و دلیل غلط بودن آن‌ها می‌پردازیم.

سخت‌تر شدن ارتباط همکاران

با توجه به رشد فناوری در حوزه ارتباطات و وجود تلفن‌های همراهی که قابلیت تماس تصویری را دارند به این نکته پی می‌بریم که ارتباط همکاران نه تنها دشوارتر نمی‌شود، بلکه امکان تماس با آن‌ها در هر لحظه وجود دارد.

نرم‌افزارهای موبایل با تمام قابلیت‌هایی که به شما ارائه می‌دهند، بازهم محدودتر از نرم‌افزار کامپیوترها هستند، اما می‌توان با تهیه یک وبکم مناسب در جلسات گروهی شرکت کرد، بدون این که نیاز داشته باشید جابه‌جا شوید.

برای آشنایی با ویژگی‌های یک وبکم مناسب و تهیه وبکم برای خود توصیه می‌کنیم تا مطلب راهنمای خرید وبکم را در اینجا مطالعه کنید.

در دسترس بودن همیشگی کارمندان

درست است که با دورکاری، افراد در هر زمانی و در هر مکانی می‌توانند به کار خود بپردازند، اما این موضوع بدین معنا نیست که آن‌ها می‌بایست تمام وقت به کار خود بپردازند و یا زمان کمتری را به آن اختصاص دهند. دورکاری این امکان را به افراد می‌دهد تا ساعات کاری خود را خودشان تعیین کنند و برنامه ریزی بهتری برای خود داشته باشند.

برای این کار بهتر است تا ساعاتی که افراد دورکار به کار می‌پردازند با کارفرما معین شود تا در صورت تماس در زمان کاری آن‌ها با آن‌ها تماس گرفته شود.

همچنین بهتر است تا شرایطی برای زمان کاری افراد مشخص شود تا ساعت کار آن‌ها تنها برای خودشان مناسب نباشد و در صورت لازم امکان تماس با آن‌ها وجود داشته باشد.

افراد دورکار به درستی کار نمی‌کنند

این باور که افراد دورکار به درستی کار نمی‌کنند و تنها در راحتی خانه خود نشسته‌اند بزرگترین باور غلطی است که کارفرمایان به آن ایمان دارند!

افراد دورکار به روش‌های مختلفی برای کار آماده می‌شوند؛ برخی ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوند و بعد از ورزش صبحگاهی و صرف صبحانه برای کار خود آماده می‌شوند و برخی مانند کارعادی ساعتی قبل از ساعت کاری از خواب بیدار می‌شوند و برای کار خود آماده می‌شوند. اما در هر صورت موضوعی که حقیقت دارد این است که این افراد کار خود را به درستی انجام می‌دهند.

برچسب‌ها : دورکاردورکاریکار از خانهمزایای دورکاریمزایای کار از خانه