close
dpi ماوس چیست

دقت فوق‌العاده بالا، دقت زیر میکرون، ردیابی دقیق و… عناوین تبلیغاتی هستند که از طرف تولید کنندگان لوازم جانبی کامپیوتر و ماوس گیمینگ درباره این قطعه می‌شنویم؛ اما DPI ماوس چیست و چرا قابل تنظیم بودن آن به عنوان اصلی‌ترین قابلیت یک ماوس گیمینگ معرفی می‌شود و آیا به اندازه‌ای که گفته می‌شود اهمیت دارد؟

DPI ماوس چیست

DPI مخفف Dots per Inch است که فاکتور اندازه گیرنده دقت ردیابی سنسور یک ماوس گیمینگ است. علاوه بر این هرچه DPI ماوس مقدار بیشتری باشد، با حرکت ماوس با مسافتی ثابت، نشانگر ماوش مقدار بیشتری جابه‌جا خواهد شد.

dpi ماوس

در واقع این طور باید گفت که در مقایسه کارکرد ماوس با دو مقدار DPI مختلف ۲،۵۰۰ و ۵،۰۰۰ می‌توان گفت که در مقدار DPI 2،۵۰۰ با حرکت دادن ماوس به اندازه یک اینچ یا ۲،۵ سانتی‌متر، نشانگر ماوس شما به اندازه ۲،۵۰۰ پیکسل حرکت خواهد کرد و با DPI مقدار ۵،۰۰۰ حرکت ۲،۵ سانتی‌متری مقدار ۵،۰۰۰ پیکسل حرکت خواهد کرد.

هرچه DPI بالاتر باشد برای حرکت دادن نشانگر ماوس در مانیتور برای رسیدن به نقطه‌ای خاص نیاز به حرکت دادن کمتر ماوس خود را دارید.

امروزه ماوس‌های گیمینگ عادی تا حدود ۴،۰۰۰ تا ۸،۰۰۰ را برای حداکثر میزان DPI خود تبلیغ می‌کنند، اما ماوس‌های گیمینگ حرفه‌ای مانند ماوس‌های گیمینگ لاجیتک که دارای سنسور HERO هستند دارای حداکثر DPI ماوس مقدار ۲۵،۶۰۰ هستند!

چه مقدار DPI برای شما مناسب است؟

این سوال بستگی به ژانر بازی شما، سلیقه شخصی و راحتی شما در کار با ماوس و حتی رزولوشن مانیتورتان دارد. به طور کلی مقدار DPI ماوس در بازه ۴۰۰ تا ۳،۶۰۰ برای اکثر افراد بازه مناسبی برای تمام مقادیر DPI ماوس در تمام شرایط بازی به حساب می‌رود.

بیشتر بخوانید: بهترین رزولوشن برای گیمینگ

انجام حرکات سریع و با سرعت بالا با DPI کمتر از این مقدار تقریبا غیر ممکن می‌شود و انجام شلیک‌های دقیق با DPI بیشتر از این مقدار برای اکثر افراد بسیار سخت می‌شود و یا دقتشان را کاهش می‌دهد.

بیشتر گیمرهای حرفه‌ای از مقدار DPI بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ در زمان بازی خود استفاده می‌کنند، اما از طرفی برای انجام حرکات سریع دست خود را حرکت زیادی می‌دهند. یک دلیل بزرگ بودن ابعاد یک ماوس پد گیمینگ نیز همین است.

امروزه ماوس‌‌‌‌‌های گیمینگ حرفه‌ای تا مقادیر DPI بسیار بالا و حتی بیشتر از ۲۵،۰۰۰ را نیز پشتیبانی می‌کنند، اما واقع‌گرایانه این مقدار DPI در ماوس برای اکثر گیمرهای حرفه‌ای نیز کاربردی ندارد؛ تنها نقه قوت این مقدار DPI داشتن دقت بالاتر در DPI های پایین‌تر است که اکثر افراد متوجه آن هم نخواهند شد.

DPI ماوس گیمرهای حرفه‌ای

سایت Prosetting.net تجهیزاتی که بازیکنان و استریمرهای حرفه‌ای استفاده می‌کنند را لیست می‌کند و اگر نگاهی به این سایت بی‌اندازید، می‌بینید که بیشتر بازیکنان حرفه‌ای از DPI بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ استفاده می‌کنند. البته بازه DPI مورد استفاده افراد حرفه‌ای از بازی به بازی متفاوت است.

در تصویر زیر تجهیزات گیمینگ مورد استفاده و تنظیمات بازی برخی از گیمرهای حرفه‌ای بازی PUBG را مشاهده می‌کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل پابجی موبایل

به عنوان مثال بازیکنان CS:GO از DPI ماوس کمتری نسبت به بازیکنان Overwatch 2 استفاده می‌کنند؛ همچنین بازیکنان بازی‌های شوتر اول شخص هم DPI ماوس خود را به صورت متوسط مقادیر کمتری نسبت به بازی‌های MOBA قرار می‌دهند.

اما چرا با وجود پشتیبانی کردن ماوس های گیمینگ حرفه‌ای از DPI های بالا، بازیکنان حرفه‌ای ماوس خود را روی DPI های پایین تنظیم می‌کنند؟

بازیکنان حرفه‌ای به جای آن که DPI ماوس خود را روی اعداد بالا تنظیم کنند و با حرکات کوتاه و سریع دست حرکت کنند، DPI کم را تنظیم می‌کنند و دستانشان را حرکت زیادی می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا دقت حرکت و نشانه گیری آن‌ها بیشتر باشد.

برای بازیکنان عادی حرکات زیاد دست می‌تواند سخت و خسته کننده باشد و به این دلیل DPI خود را روی اعداد بالاتر تنظیم می‌کنند. ممکن است گیمرهای حرفه‌ای نیز از DPI بالا در ماوس خود استفاده کنند؛ اما همچنان این مقدار هم از مقدار DPI که ماوس‌های گیمینگ امروزه می‌توانند ارائه دهند بسیار کمتر خواهد بود.

جمع‌بندی

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما DPI ماوس اهمیت زیادی ندارد. دقت کنید که با این وجود اگر می‌خواهید عملکرد ماوس تان خوب باشد و دقت خوبی در بازی‌ها داشته باشید، همچنان توصیه می‌کنیم تا یک ماوس گیمینگ برند اصلی و با کیفیت تهیه کنید؛ اما به دنبال بالاترین DPI ممکن نباشید.

 امروزه اکثر ماوس‌های گیمینگ خوب دارای بازه DPI کافی برای اکثر افراد هستند و تلاش کنید تا با توجه به سلیقه خود دنبال قابلیت‌های دیگر در ماوس گیمینگ خود باشید. به عنوان مثال اگر اتصال وایرلس را می‌خواهید، لاجیتک G305 گزینه مناسبی است و اگر تعداد دکمه زیادی را می‌خواهید می‌توانید لاجیتک G502 را تهیه کنید.

برچسب‌ها : راهنمای بازی

نظرات خود را ثبت کنید