close
اخبار

علی رغم محبوبیت زیاد موبایل هنوز هم تماس تصویری با کامپیوترهای رومیزی بهترین گزینه است

تماس تصویری

سهولت استفاده از گوشی‌های هوشمند از یک سو و توان پردازشی و صفحه نمایش بزرگ کامپیوترهای رومیزی از سوی دیگر در انتخاب دستگاه برای تماس تصویری مؤثرند. اگر تماس فوری و از غیرمنتظره‌ای با شما گرفته شود، دستگاه مورد استفاده به مکانی که در آن حضور دارید بستگی دارد؛ اما اگر این تماس از قبل برنامه‌ریزی شود، کدام دستگاه را انتخاب می‌کنید؟

با توجه به نوع تماس، کاری یا غیر کاری، انتخاب متفاوت است. اگر بخواهید از جنبههای بصری تماس تصویری بهره بیشتری ببرید، تنها یک برنده در این رقابت وجود دارد. هرچند موبایل می‌تواند برای تماس‌های کوتاه کارآمد باشد، اما برای داشتن تجربه‌ای واقعی از ویدئو کنفرانس، ارتباط از طریق کامپیوتر رومیزی با کامپیوتری دیگر هنوز بهترین روش است.

تماس تصویری با موبایل راحت‌تر است

هیچ راز بزرگی پشت پرده محبوبیت روزافزون گوشی‌های هوشمند وجود ندارد. چرا که گوشی هوشمند قدرتمندترین وسیله‌ای است که تاکنون تولید شده و قابلیت اتصال سریع تمام کسب‌وکارها، خدمات و انسان‌ها را با استفاده از اینترنت دارد و می‌تواند فیلم، موسیقی و مسیر تا نزدیک‌ترین سوپرمارکت را نیز در اختیار شما قرار دهد. تماس تصویری اکنون به طور رسمی وارد فضای شبکه‌های اجتماعی شده است.تمام برنامه‌های پیام‌رسان مانند واتساپ و فیسبوک مسنجر و شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و اسنپ چت قابلیت تماس تصویری دارند.

دنیای کسب‌وکار نیز مملو از ارتباطات تصویری همراه است. برنامه‌هایی همچون Skype for Business و Zoom با گوشی‌های هوشمند و سیستم‌‌عامل‌های iOS و اندروید سازگار بوده و کارها را آسان‌ترمی‌کنند. دیگر مهم نیست که برای رسیدن به جلسه‌ای دیر کرده باشید می‌توانید تنها با استفاده از گوشی خود در داخل تاکسی یا قطار، شخصاً بابت تأخیر به وجود آمده عذرخواهی کنید.

پیشرفت مداوم دوربین گوشی‌های هوشمند، تماس تصویری با کیفیت HD را ممکن ساخته است. سایز صفحه گوشی‌های هوشمند به سایز جیب ما بستگی دارد و این باعث می‌شود با تمام راحتی که این گوشی‌ها به وجود آورده‌اند وقتی نیاز به تجربه تماس تصویری با صفحه نمایش بزرگ‌تری دارید، گزینه‌های مناسب‌تری نسبت به آن‌ها برای شما وجود داشته باشند.

ویدئو کنفرانس با کامپیوترهای رومیزی: همه چیز بزرگ‌تر است

فبلت به گوشی‌های هوشمندی گفته می‌شود که سایز صفحه نمایش بزرگ‌تری دارند تا مشابه تبلتها همچون iPad شوند. برای مثال یک موبایل برای اینکه فبلت محسوب شود باید صفحه نمایش حداقل ۵٫۵ اینچی داشته باشد. البته این سایز صفحه نمایش نصف سایز نسل پنجم iPad است. این صفحات نمایش با وجود بزرگ‌تر شدن نسبت به قبل، در مقابل میانگین سایز صفحه نمایش کامپیوتر رومیزی که می‌تواند بیش از ۲۰ اینچ باشد، بسیار کوچک است.

اگرچه سایز مهم‌ترین فاکتور نیست اما در تماس‌های تصویری نقش پررنگی ایفا می‌کند. با محاسبه ساده می‌توان دریافت که سایز صفحه تماس تصویری به طور متوسط در کامپیوترهای رومیزی تقریباً ۴ برابر نسخه موبایلی آن است. و این مورد در تماس‌های تصویری گروهی، که صفحه نمایش به ۴، ۸، ۱۲ یا ۲۰ بخش تقسیم می‌شود، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در نتیجه تماس تصویری در کامپیوترهای رومیزی وضوح بیشتری دارد ولی این تنها مزیت نیست. با رفتن به لایه‌های پایین‌تر و در نظر گرفتن قدرت پردازشی، می‌توان برتری کامپیوترهای رومیزی را به وضوح مشاهده کرد.

چرا همه ما به تماس تصویری از طریق کامپیوترهای رومیزی روی می‌آوریم؟

درحالی که عموم مردم فکر می‌کنند گوشی‌های هوشمند همه نیازهای دیجیتال را برطرف می‌کنند، زمانی که صحبت از قدرت و جذابیت می‌شود، موبایل‌ها قابل‌مقایسه و رقابت با کامپیوترهای رومیزی نیستند. با در نظر گرفتن قیمت، کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ از نظر فضا، توان پردازشی و RAM عملکرد بهتری نسبت به گوشی‌های هوشمند دارند. فضا اهمیت به سزایی دارد، در گوشی فضای کافی برای ذخیره اطلاعات و خنک کردن تمامی قطعات وجود ندارد.

بهره‌گیری از توان کامپیوترهای شخصی مزایای زیادی در تماس تصویری دارد:

وب کم: اگرچه ممکن است تولیدکنندگان وب کم در آینده نسخه‌ای از وب کم خارجی برای گوشی‌هایهوشمند درست کنند تا دوربین موجود در گوشی شما را بهبود ببخشد، اما این کار ذات گوشی‌های هوشمند را که حمل‌ونقل آن‌ها راحت است زیر سؤال می‌برد. در حالی که در یک کامپیوتر رومیزی، می‌توانید از ویژگی‌های جانبی همچون نور اضافه، تغییر پس‌زمینه و فریم گذاری خودکار بهره ببرید.

نرم‌افزارهای ویدئو کنفرانس بهتر: بین برنامه‌های ارائه‌شده برای تماس تصویری از طریق گوشی هوشمند و کامپیوترهای رومیزی تفاوت‌هایی وجود دارد. گاهی “تطبیق‌پذیری با گوشی‌های هوشمند” فقط به معنی این است که کاربر تلفن همراه می‌تواند تماس برقرار کند و قابلیت‌هایی چون اشتراک صفحه نمایش و ترجمه در دسترس وی نخواهند بود.

انجام چند کار هم‌زمان در تماس‌های تصویری: برنامه‌های تماس تصویری برای گوشی‌های هوشمند کم‌کم متوجه این موضوع شده‌اند که ممکن است کاربران در طول تماس تصویری، نیاز به دسترسی به اینترنت و سایر منابع دیجیتال داشته باشند، فعلاً فقط Kik و Instagram به این موضوع پرداخته‌اند. در یک کامپیوتر رومیزی، می‌توانند صفحه تماس را مینیمایز کرده و آزادانه در اینترنت جستجو کنید. حتی می‌توانید صفحه نمایش را به اشتراک بگذارید و تماس‌گیرنده را با خود همراه کنید، در حالی که این کار در صفحه نمایش کوچک گوشی ممکن نیست.

ظرفیت بالاتر به معنی اشتراک فایل بیشتر است: آیا تا به حال کسی را دیده‌اید که برای خالی کردن فضا روی گوشی خود مجبور به پاک کردن یا جابه‌جایی حداقل یک فایل نشده باشد؟ در کامپیوتر شخصی، ۱۰ تا ۲۰ برابر فضای بیشتری نسبت به موبایل وجود دارد و به نظر می‌رسد محدودیتی در به اشتراک گذاشتن تصویر، ویدیو و موسیقی در یک تماس تصویری وجود نداشته باشد.

قطعاً بارها مجبور شده‌‌اید تا از گوشی هوشمند خود برای دریافت یا برقراری تماس تصویری استفاده کنید چون کامپیوتر شخصی را نمی‌توان در جیب جا داد و بیش از چند متر از پریز برق دور کرد. در صورتی که همه چیز  مهیا باشد انتخاب آسان است، ویدئو کنفرانس با کامپیوتر رومیزی بهترین تجربه تماس تصویری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

برچسب‌ها : تلفن همراهتماس تصویریکنفرانسکنفرانس ویدئوییهمکاری ویدئویی

نظرات خود را ثبت کنید