close
اخبار

فرد دورکار و ۱۲ روش برای افزایش بهره‌وری او

دورکاری سبکی از کار است که کار توسط افراد در خارج از فضاهای کاری عادی مانند دفاتر انجام می‌شود و بر این پایه است که فرد دورکار می‌تواند از هر مکانی کار خود را انجام داد.

به عنوان یک فرد دورکار می‌خواهید کارهای روزمره‌تان را زودتر تمام کنید و وقت بیشتری را برای خانواده، کارهای جانبی یا فورتنایت بازی‌کردن کنار بگذارید. نکات و ابزار لازم را به‌دست آورید و از همین حالا این اتفاق را به جریان بیندازید.

اگر ساعت‌های بیشتری در روز وجود داشت، کارهایتان را بیشتر طول می‌دادید یا واقعاً برای تفریح بیشتر، جا باز می‌کردید؟

یکی از باورهای غلط در رابطه با دورکاری این است که افراد زمان کمتری را به کار اختصاص می‌دهند و به نحوی از زیر کار در می‌روند. اما با افزایش بازدهی و کاهش زمان انجام کار‌ها چه بخواهید با رفقا بیرون بروید، روی پادکستتان کار کنید یا برای پول بیشتر، مهارت‌هایتان را ارتقا دهید، لازم دارید که کار مجازیتان رو زودتر تمام کنید.

بهترین راه آزادکردن وقت بیشتر برای یک فرد دورکار، یادگیری نحوه افزایش بهره‌وری است.

اگر دارید وقتتان را به‌جای کارهای بزرگ و مهم روی کارهای معمولی تلف می‌کنید، مثل این است لاستیک‌هایتان را در هرزگردی گیرانداخته باشد.

۷ نکته برای بهره‌وری بیشتر که یا انجامشان نمی‌دهید یا امتحانشان نکرده‌اید (ولی باید بکنید)

البته که ممکن است بعضی از این پیشنهادها را شنیده باشید، اما این‌بار شاید بالاخره این راه‌های افزایش بهره‌وری روی شما اثر کنند.

 

 • تنها زمانی کار کنید که بیشترین بهره‌وری را دارید

یکی از برترین مزیت‌های دورکاری برای فرد دورکار این است که ساعت کاریتان دست خودتان است. برای همین احساس نمی‌کنید که مجبور هستید کاری را زمانی انجام دهید که حوصله‌اش را ندارید و آماده نیستید.

پس چرا صبح چهار ساعت با خستگی کاری را انجام دهید درحالیکه می‌توانید بعدازظهر، دوساعته تمامش کنید؟

کارهای ساده‌تر (ایمیل جواب‌دادن یا مرتب‌کردن میز کار) را در ساعاتی انجام دهید که کمتر حوصله دارید و کارهای سخت را زمانی که بیشترین بهره‌وری را دارید.

 • کارهایتان را روزانه اولویت‌بندی کنید

هر روز صبح، لیستی از کارهایی را که باید انجام دهید بنویسید و براساس اهمیت، آن‌ها را شماره‌گذاری کنید. ابتدا کارهای سخت‌تر را انجام دهید و در آخر با انرژی باقی‌مانده‌تان کارهای دیگر را انجام دهید.

در آخر روز حتی اگر همه‌ی کارهای لیست را انجام نداده باشید، به عنوان یک فرد دورکار از تمام کردن کارهای سخت آن روز حس رضایت خواهید داشت.

 • هدف‌های کوچک تعیین کنید

اگر تعداد زیادی پروژه‌ی بزرگ دارید، حجم کارهایتان ممکن است بیش از اندازه به‌نظر برسد. آن‌ها را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا دوباره کنترل کارها را به‌دست بگیرید. مثلا به جای اینکه «لانچِ کمپین» را یک‌دفعه انجام دهید، آن را به قسمت‌های کوچک‌تری مثل روتوش عکس، پست اینستاگرام و فرستادن ایمیل تقسیم کنید. خط‌زدن هرکدام این‌ها از لیست کمک می‌کند که با انگیزه بیشتری کارتان را ادامه دهید.

 • چند کار را همزمان انجام ندهید

علم می‌گوید که ما به اندازه کافی باهوش نیستیم که چند کار را همزمان انجام دهیم. مغز انسانی ما ترجیح می‌دهد به یک کار بچسبد و مدتی طولانی روی آن بماند. برای همین وقتی تلاش می‌کنیم همزمان چند کار را انجام دهیم،

 • بیشتر اشتباه می‌کنیم
 • کارکرد ضعیف‌تری داریم
 • کارهایمان بیشتر طول می‌کشد
 • خلاقیتمان را از دست می‌دهیم

برای همین است که تحقیقات نشان داده که چندکاری فرد دورکار، بهره‌وری او را تا ۴۰ درصد کاهش می‌دهد.

ولی وقتی روی یک کار در آن واحد تمرکز کنید، نه تنها زودتر که بهتر انجامش می‌دهید. هرچه بیشتر روی کارهای واحد تمرکز کنید، در آینده توانایی بیشتری خواهید داشت که کارهای سخت را بدون خستگی فکری انجام دهید.

 • پیاده‌روی کنید

اگر شما یک فرد دورکار هستید؛ نه‌تنها نشستن برای سلامتیتان مثل سیگارکشیدن است، که بهره‌وری‌تان را هم از بین می‌برد.

تحقیقات نشان می‌دهند که ایستادن، راه رفتن و خصوصاً پیاده‌روی فرد دورکار، جریان خون به مغز او را افزایش می‌دهند و این‌گونه قدرت فکری بسیار زیادی دریافت می‌کند. (مثل تمرکز بیشتر و خلاقیت)

متخصصین ارگونومی محل کار می‌گویند که کارمندان زمانی بیشترین بازدهی را دارند که این فعالیت‌ها را دقیق و پشت‌سر هم انجام دهند:

 • ۲۰ دقیقه بنشینند و کار کنند
 • ۸ دقیقه بایستند و کار کنند
 • کار را متوقف کنند و ۲ دقیقه قدم بزنند

پس در محله قدم بزنید، سگتان را بیرون ببرید یا چند بار دور خانه‌تان بچرخید تا خونتان به گردش بیفتد.

این‌ها وقت‌هاییست که مغزتان می‌تواند استراحت کند و با آرامش مسائلی را حل کند که موقع استرس نمی‌توانست. چیزی مثل فکرهایی که زیر دوش به ذهنتان می‌آید.

 • قهوه و چُرت‌زدن

اگر نیاز به تجدید قوا داشته باشید، عموماً یک لیوان قهوه درست می‌کنید یا ۲۰ دقیقه چرت می‌زنید. اما تا حالا هردو را انجام داده‌اید؟

دانشمندان می‌گویند که می‌توانید انرژی بیشتری به‌دست آورید اگر قبل از چرت زدن، قهوه بنوشید. اینطوری وقتی بیدار شوید، بسیار سرحال‌تر می‌توانید لیست کارهایتان را تمام کنید.

چرا اینگونه است؟ چون کافئین حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد که جذب مغز شود. پس حین اینکه شما خوابیده‌اید، کلی انرژی هم به‌دست می‌آورید و وقتی بیدار شوید بسیار سرحال خواهید بود.

 • مطمئن شوید که در روز به بهترین نحو کار کرده‌اید

یک فرد دورکار از لحاظ عددی، بیشتر کار می‌کند. هم روزانه تا وقت دیرتری کار می‌کند و هم آخر هفته‌ها. اما اگر برای شرکتی کار می‌کنید که نتیجه‌ی نهایی برایش مهم است، باید بدانید که کِی دارید به پایان بازدهی روزانه نزدیک می‌شوید.

جیسون فراید و دیوید هاینمیر هانسون در کتاب «دورکاری: به اداره نیازی نیست» از خوانندگان می‌خواهند که با نگاه به کاری که در روز کرده‌اند، از خود بپرسند:

«آیا امروز به بهترین نحو کار کرده‌ام؟»

اگر جواب «بله» است، می‌توانید به روزتان با رضایت پایان دهید.

اگر جواب «نه» باشد، هدفی مشخص کنید که انجام دادنش رضایتتان را جلب کند و پس از رسیدن به آن، بلافاصله کارکردن را متوقف کنید.

 

اگر احساس می‌کنید که هرروزتان مثل صبح شنبه است و دارید در دریایی از وظایف غرق می‌شود، شاید انگیزه کافی برای شغلتان ندارید.

شغلی انتخاب کنید که شما را خوشحال کند و اصلا قبل از اینکه وقتتان تمام شود، کارتان تمام شود و برسید همه‌ی فعالیت‌های دیگرتان را هم انجام دهید.

نظرات خود را ثبت کنید