close
گسترش دورکاری
دلایل گسترش دورکاری

این شیوه‌ی کارکردن هم برای کارمند و هم کارفرما به یک اندازه سود دارد. پس تعجبی ندارد که گسترش دورکاری در حال افزایش باشد. ممکن است از افراد مختلف جملاتی مانند “من دورکارم!” یا “من در خانه کار می‌کنم” را شنیده باشید، اما دقیقاً ندانید که دورکاری به چه معناست.

دورکاری سبکی از کار است که کار توسط افراد در خارج از فضاهای کاری عادی مانند دفاتر انجام می‌شود و بر این پایه است که می‌توان از هر مکانی کار خود را انجام داد. آیا شما هر چندوقتی آرزوی ترک شغل کارمندی‌تان و آغاز دورکاری را می‌کنید؟

گسترش دورکاری

درحالیکه فکر می‌کنید تنها برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان موقعیت‌های عالیِ دورکاری به‌دست می‌آورند، باید عرض کنیم که گسترش دورکاری و رواج مشاغل دورکاری شامل شغل‌های عمومی نیز شده است. دلیل آن هم این است که مزیت های دورکاری برای کارفرمایان و مزیت های دورکاری برای کارکنان در یک راستا هستند. این چیزیست که امروز خواهید فهمید.

 

چرا گسترش دورکاری و استخدام فرد دورکار در حال افزایش است؟

وقتی پژوهشگران برای ۱۰۰۰ مدیر استخدام، پرسشنامه فرستادند، فهمیدند که حدود ۳۸ درصد کارمندان تمام‌وقتشان در ۱۰ سال آینده دورکار خواهند شد. چرا این‌طوری است؟

برای بسیاری از شرکت‌ها، نگه داشتن همه‌ی کارمندان زیر یک سقف، هزینه‌ای دارد که دائم در حال افزایش است؛ خصوصاً در شهرهای بزرگی مثل تگزاس و مانتین ویو. پس سؤالمان این می‌شود: چرا صرفاً برای روشن نگه داشتن لامپ‌ها کلی سود از دست بدهیم ؟

گسترش دورکاری

وقتی کارمندان دورکار شوند، صندلی، میز، تجهیزات اداری، و فضای کمتری برای کارکردن نیاز است. همچنین پول زیادی هم دیگر برای غذا، کیک تولد، قبض اینترنت و تلفن و… خرج نمی‌شود. و خب این‌ها یعنی پول اضافه برای فعالیت‌هایِ بهبود کار تیمی و همکاری.

البته پول بیشتر تنها دلیلی نیست که شرکت‌ها به سراغ دورکارها می‌روند. این مسئله به آن‌ها این امکان را می‌دهد که کارمندان بهتری پیدا کنند. به جای اینکه فقط از افراد محلی استفاده کنند، حالا شرکت‌ها می‌توانند از کسانی استفاده کنند که فوق‌العاده باتجربه و حرفه‌ای هستند و سمت دیگر دنیا زندگی می‌کنند، و این‌طوری دیگر نیازی هم ندارند پولی خرج کنند که آن فرد حرفه‌ای را جابه‌جا کنند. خب. شما تا الان فهمیدید که دورکاری چه سودی برای شرکت‌ها دارد، حالا خواهید فهمید که کارمندان مجازی از این مسئله چه سودی می‌برند.

 

این چیزی است که دورکارها واقعا فکر می‌کنند

همانطور که در آمار دورکاری در سال ۲۰۱۹ گفتیم، ۹۰ درصد دورکارها می‌خواهند همین روند کاری را تا بازنشستگی ادامه دهند. بعضی از مهم‌ترین دلایلشان این‌هاست:

 • برنامه‌ی کاری انعطاف‌پذیر (۴۵ درصد این را مهم‌ترین دانستند.)
 • وقت بیشتر برای خانواده (۱۵ درصد)
 • امکان مسافرت رفتن (۱۲ درصد)
 • نتیجه‌ی کاری بهتر (۹ درصد)
 • محدود نبودن به قوانین اداره (۹ درصد)
 • وقت بیشتر برای ورزش و خورد و خوراک بهتر (۳ درصد)

اما همانطور که در ادامه خواهید دید، این‌ها تنها نکات مثبت  و دلایل گسترش دورکاری نیستند.

 

۴ دلیل برای اینکه دورکار شوید

این دلایل کافی است که کارمندان سنتی را به خوشبختی برساند:

 1. عدم وجود محدودیت جغرافیایی
 2. هرجای دنیا که بخواهید، دفتر شماست
 3. می‌توانید یک محل کار راحت و پربازده بسازید
 4. رفت‌وآمد طولانی از بین می‌رود می‌توانید از این وقت استفاده مفید کنید

در ادامه به توضیح هر یک از این دلایل می‌پردازیم.

 • عدم وجود محدودیت جغرافیایی

اگر دنبال کاری رضایت‌بخش و با درآمد خوب می‌گردید اما در نزدیکی‌تان چیزی پیدا نمی‌کنید، دورکاری می‌تواند محدوده مکانی‌تان را گسترش دهد. این‌طوری حتی می‌توانید در جای گرم و نرمتان برای شرکتی مهم کار کنید بدون اینکه لازم شود کل زندگیتان را جابه‌جا کنید.

پس اگر آرزو دارید که در شرکتی کار کنید که دفترش در شهر گران‌قیمتی است، نیازی نیست که آنجا زندگی کنید و پول اضافی خرج زندگیتان کنید، و این یعنی پول بیشتری از درآمدتان را نگه می‌دارید. همچنین اگر از کارکردن در یک کابین کوچک خوشتان نمی‌آید، دورکاری می‌تواند راحتتان کند.

 • هرجای دنیا که بخواهید، دفتر شماست

از اینکه دائم دیوارهایی تکراری را برای بیشتر از ۸ ساعت در روز ببینید، خسته شده‌اید؟

گسترش دورکاری

وقتی دورکار باشید می‌توانید دفترتان را هرطور که می‌خواهید بسازید. می‌توانید در خانه کار کنید، در کافه، ساحل یا هر جای دیگر. اگر هم بخواهید سفر کنید، تنها چیزی که برای کار نیاز دارید، اتصال خوب اینترنت است و این یعنی تقریباً هرجای دنیا که باشید، می‌توانید کارتان را انجام دهید. حتی می‌توانید موقع مسافرت، چند ساعت قبل از بیدار شدن خانواده‌تان، شروع به کار کنید. اینکه دفترتان دست خودتان باشد یعنی از مزیت بعدی هم بهره‌مند می‌شوید.

 • می‌توانید یک محل کار راحت و پربازده بسازید

اگر تا حالا برای یک استارت‌آپ واقعی کار کرده باشید، ممکن است با صندلی‌های اداری دست دوم و میزهای لق‌ولوق طرف شده باشید. هشت ساعت این‌طوری کار کردن یعنی کمردرد و اعصاب‌خوردی. میزهایی کوچک که بعضی وقت‌ها کلی آدم رویشان کار می‌کنند هم کارمندان را در وضعی ناراحت و خشک قرار می‌دهند.

و حالا هم باید با جدیدترین مدل دفتر کلنجار بروید: اداره‌ی پلان آزاد. نه تنها در این اداره‌ها از اول تمرکز کردن سخت است، که ممکن است دیوارهای خیلی نازک و صدای بلند دیگر کارمندان، اوقات پربازدهتان را ازتان بگیرد. اما وقتی کارمند دورکار باشید، می‌توانید دفتری برای خود تهیه کنید که بدون نگرانی از خواسته‌های کارمندان دیگر، تمام روز را آن‌طور که می‌خواهید به راحتی کار کنید.

 • رفت‌وآمد طولانی از بین می‌رود می‌توانید از این وقت استفاده مفید کنید

رفت‌وآمد کمتر، یک ساعت یا بیشتر برایتان وقت آزاد می‌کند و می‌توانید از آن استفاده مفید کنید.

می‌توانید زودتر روز کاری‌تان رو شروع یا تمام کنید، یا وقت را صرف ورزش یا مدیتیشن (یا هردو!) کنید و سلامت روحی و جسمی‌تان را بهبود دهید. این‌ها می‌توانند بازدهتان را هم افزایش دهند.

پس به‌جای وقت تلف کردن برای رفت‌وآمد در محیط‌های پراسترس، می‌توانید دقیقاً برعکس آن را انجام دهید و از وقتتان به‌درستی استفاده کنید.

 

آیا بالاخره آماده دورکاری هستید؟

حالا که می‌دانید چرا هم کارمندان و هم کارفرماها دارند به سمت گسترش دورکاری در نحوه کار و کسب و کار خود می‌روند، احتمالاً کنجاوید که بدانید چه شغل‌های مجازی‌ای در دسترس هستند. خوشبختانه هیچ کمبودی برای شغل‌های دورکارانه در حیطه‌های برنامه‌نویسی، پشتیبانی از مشتری و خدمات پس از فروش، مدیریت، طراحی و خیلی چیزهای دیگر وجود ندارد.

برای دیدن موقعیت‌های در دسترس، می‌توانید به سرچ استخدام دورکاری در اینترنت بپردازید.

در آخر تنها شما هستید که تصمیم می‌گیرد دورکاری برایتان مناسب است یا نه. اما واضح است که به خاطر مزایای دورکاری برای کارمند و کارفرما است که گسترش دورکاری چنین افزایشی داشته است.

برچسب‌ها : دلایل گسترش دورکاریدورکاریفری لنسینگگسترش دورکاریمزیت دورکاریمزیت های دورکاری

نظرات خود را ثبت کنید